Transport z Indonezji

Gospodarka Indonezji to jedna z najszybciej rozwijających się azjatyckich gospodarek. Ten czwarty najludniejszy kraj na świecie generuje ok. 35% PKB regionu ASEAN. Polska importuje z Indonezji towary o wartości ponad 700 mln EUR. Jedną z kwestii przy imporcie jest przewóz towarów. W poniższym artykule objaśniamy transport z Indonezji.

Transport z Indonezji – główne produkty wymiany handlowej

Z Indonezji do Polski importowane wyroby o największej wartości to:

  • maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części (golarki, depilatory i maszynki do strzyżenia włosów; aparaty telefoniczne)
  • obuwie, getry i podobne; części tych artykułów (obuwie i jego części)
  • tworzywa sztuczne i wyroby z nich; kauczuk i wyroby z kauczuku (kauczuk naturalny i materiały podobne; nowe opony pneumatyczne)
  • odzież i dodatki odzieżowe (kostiumy, komplety, żakiety, suknie, spódnice, spodnie).

Transport z Indonezji

Indonezja to kraj wyspiarski, dostępne są więc tylko dwa sposoby transportu towaru z Indonezji – morski oraz lotniczy.

Transport morski z Indonezji

Fracht morski to najbardziej ekonomiczny sposób przewozu towarów, a także najbardziej popularny. Transport morski towarów z Polski do Indonezji trwa 30-40 dni. Na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, warto ubezpieczyć ładunek.

Do wyboru jest przewóz pełnokontenerowy lub drobnicy (FCL i LCL). Przewóz pełnokontenerowy to wynajęcie całego kontenera przez jednego odbiorcę/nadawcę. W przewozie drobnicy kilka przedsiębiorców wynajmuje razem jeden kontener. Z uwagi na to, że jest to przesyłka konsolidowana, czas oczekiwania na wysyłkę jest wydłużony w stosunku do przewozu pełnokontenerowego.

Największe porty w Indonezji

Najbardziej istotne porty morskie znajdują się w miastach:

  • Dżakarta (Jawa)
  • Belwan (Sumatra)
  • Semarang (Jawa)
  • Surabaja (Jawa).

Port Tanjung Priok, Dżakarta (IDTPP) – port morski o największym obrocie w Indonezji. Jest to brama morska do stolicy Indonezji, Dżakarty. Czas przewozu do Portu Gdynia: ~36 dni.

Port Tanjung Emas, Semarang (IDSRG) – założony w XIX w. z rozkazu holenderskiego rządu, przez lata eksportował cukier i inne wyroby spożywcze. Czas przewozu do Portu Gdynia: ~37 dni.

Port Tanjung Perak, Subaraja (IBSUB) – port w Surabaya przyjmuje statki o średniej wielkości. Port jest przystosowany do przyjęcia ładunków Ro-Ro. Czas przewozu do Portu Gdynia: ~37 dni.

Port Belawan, Medan (IDBLW) – został otwarty w 1890 r. Na początku używano go do przewozu tylko wyrobów tytoniowych, w XX w. obsługiwano tam także ładunki z olejem palmowym oraz kauczukiem. Do czasów dzisiejszych głównie eksportuje się przez port Belwan kauczuk naturalny, olej palmowy, kawę oraz herbatę. Czas przewozu do Portu Gdynia: ~37 dni.

Porty morskie w Indonezji

Transport lotniczy z Indonezji

Przewóz lotniczy nie jest tak popularny jak morski, głównie ze względu na wysoką cenę. Jest to jednak idealna metoda transportu towarów, które muszą być szybko przetransportowane bądź są niewielkie i lekkie. Czas przewozu drogą lotniczą wynosi zaledwie kilka dni.

Największe lotniska w Indonezji

Główne porty lotnicze w Indonezji są w Dżakarcie, Surabaja (Jawa) oraz Denpasar (Bali).

Port lotniczy Soekarno-Hatta (CGK), Dżakarta – największy port lotniczy Indonezji położony w mieście Tangerang. Jego nazwa pochodzi od nazwisk pierwszego prezydenta i pierwszego wiceprezydenta Indonezji, Sukarno i Hatta. Terminal kontenerowy obsługuje ładunki krajowe i międzynarodowe.

Port lotniczy Ngurah Rai (DPS), Denpasar – główne lotnisko na Bali. Jest to drugi największy port lotniczy w Indonezji. Nazwano go ku czci Gusti Ngurah Rai, Indonezyjskiego Bohatera Narodowego.

Port lotniczy Surabaja-Juanda (SUB), Sidoarjo (Surabaja) – trzeci największy międzynarodowy port lotniczy w Indonezji. Jego nazwa wzięła się od imienia ostatniego oficjalnego premiera Republiki Indonezji zwanego Djuanda (Raden Djuanda Kartawidjaja).

Porty lotnicze w Indonezji

Transport z Indonezji – koszty

Koszt transportu zależy od wielu czynników – rodzaju i wymiarów ładunku, miejsca załadunku i rozładunku oraz trasy. Przed ostatecznym wyborem spedytora warto porównać różne oferty i wybrać tą optymalną. Kwestię tę rozwiązuje nasza platforma ShipHub. W formularzu wystarczy określić sposób przewozu ładunku, jego wymiary oraz rodzaj. Po wysłaniu zapytania otrzymasz oferty spedytorów z indywidualną wyceną.

Wyceń transport za darmo na ShipHub.pl

Transport z Indonezji – podsumowanie

Indonezja to ogromny rynek z potencjałem na rozwój wymiany handlowej z Polską. Jeśli planujesz import z Indonezji, np. elektroniki, obuwia, odzieży czy innych wyrobów, w kwestii przewozu masz do wyboru fracht morski i transport lotniczy.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem o imporcie z Indonezji.

Oceń wpis

5 / 5