Turcja jest głównym partnerem handlowym Polski z obszaru Bliskiego Wschodu oraz państwem kandydującym do Unii Europejskiej, co zapewnia stałą współpracę handlową między tymi rejonami. Stały wzrost gospodarczy Turcji przyczynia się do otwarcia tego kraju na nieznane do tej pory zachodnie produkty spożywcze czy urządzenia nowych technologii niezbędne do modernizacji przemysłu. W konsekwencji jest to kraj, który importuje o wiele więcej produktów niż eksportuje. W rankingu importerów produktów polskich z 2019 r. Turcja plasuje się na 19. miejscu. Jak zrealizować transport z Polski do Turcji?
Top eksportowane towary do Turcji
Turcja chętnie importuje elektronikę, wyroby z żelaza i stali, metale szlachetne, pojazdy, chemię, produkty kosmetyczne i leki. Polska eksportuje do Turcji głównie maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy, wyroby z metali nieszlachetnych, urządzenia elektryczne i chemię domową.
Porty morskie
Porty morskie w Polsce
Cztery podstawowe porty o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki to porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu.
Port w Gdańsku jest największym portem Polski, a w pierwszym kwartale 2022 roku awansował na drugie miejsce w rankingu wykonywanych przeładunków (0,5 mln TEU). Port jest przystosowany do przyjmowania największych statków pływających po Morzu Bałtyckim a infrastruktura umożliwia przeładowanie nowych samochodów osobowych, owoców cytrusowych czy paliw płynnych.
Porty w Świnoujściu i Szczecinie tworzą kompleks portowy, dzięki czemu uznaje się je za drugi największy port w Polsce. Dzięki położeniu przy zachodniej granicy są jednym z najczęściej wybieranych portów przez wschodnią część Niemiec oraz Czechy, a także znajdują się na najkrótszej trasie morskiej między Europą Środkową a Skandynawią oraz na trasie łączącej Rosję z Europą Zachodnią.
Port w Gdyni jest trzecim największym portem w Polsce. Charakterystyczna dla niego jest obsługa promów pasażerskich (do czterech statków dziennie), z której usługi korzysta przedsiębiorstwo Stena Line.
Porty morskie w Turcji
Dzięki swojemu długiemu wybrzeżu, Turcja posiada ponad osiemnaście portów i terminali morskich. Największe i najważniejsze z nich to: Haydarpasa i Ambarli (Stambuł), Mersin, Izmir i Gemlik.
Port Haydarpasa to zarówno najstarszy jak i jeden z bardziej dochodowych portów (750 tys. TEU). Przed wybudowaniem portu w Mersin, był to też największy turecki port przez ponad dwadzieścia lat. Oprócz niego, drugi port zajmujący się obsługą kontenerów w Stambule to Ambarli (1,25 mln TEU).
Drugi najstarszy port to Mersin położony na wybrzeżu Morza Śródziemnomorskiego, dzięki czemu również osiąga wysokie dochody. Ma wysoką wydajność (1,72 mln TEU). Porty w Izmir i Gemlik to również wielkie porty zajmujące się obsługą kontenerów. Te porty łącznie obsługują 1 mln TEU kontenerów.

Transport z Polski do Turcji
Transport morski do Turcji
Najpowszechniejszą metodą transportu towarów jest fracht morski. Jest to najtańszy sposób transportu, ale też i najwolniejszy. Sprawdzi się przy transporcie dużych ładunków skonteneryzowanych.
Firma przewozowa Maersk nie oferuje bezpośredniego połączenia z Polski do Turcji. Zainteresowani tą ofertą muszą zapewnić dowóz swojego towaru do miejsca załadunku statku. Przykładowa trasa oferowana przez przewoźnika zaczyna się w Bremerhaven a kończy w porcie w Gebze. Trasa zajmuje dwa tygodnie.
Inny przewoźnik oferujący bezpośrednie połączenie do Turcji to MSC. W ofercie znajdują się bezpośrednie połączenia do większości tureckich portów. Przykładowe połączenie z Gdyni do portu w Istanbule zajmuje około dwudziestu dni.

Transport kolejowy
W przypadku kolei, oferowany transport jest szybszy oraz niewiele droższy.
Rozbudowane połączenie kolejowe oferuje firma PKP Cargo Connect we współpracy z Logitrans Logistics Turcja. Pociąg został uruchomiony na trasie Gliwice-Izmit-Gliwice a przewoźnik dodatkowo zapewnia usługę przewozu towaru transportem drogowym już po rozładowaniu pociągu na stacji docelowej.

Transport lotniczy z Polski
Transport lotniczy jest najdroższy, ale najszybszy i najbardziej sprawdza się w transporcie towarów wartościowych, niewielkich albo spożywczych.
Polskie linie lotnicze LOT Cargo oferują połączenie bezpośrednie Warszawa-Stambuł.
Połączenia intermodalne
Transport intermodalny najlepiej sprawdzi się, jeżeli regularne połączenie frachtowe nie zapewni dostawy w określone miejsce. Taką usługę oferuje wspomniane wyżej PKP Cargo oraz przewoźnik DB Schenker, które oferuje połączenie Łódź-Halkali (Stambuł).

Ofertę spedytorów można porównać na stronie Shiphub.pl wypełniając formularz. Przykładowo wypełnione formularze znajdują się poniżej:


Transport z Polski do Turcji – podsumowanie
Polska oraz Unia Europejska coraz chętniej podejmują współpracę biznesową z Turcją. Korzystne warunki do eksportu, mnogość połączeń umożliwiających transport oraz wzrost zapotrzebowania na produkty przyczynia się do korzystnej pozycji Polski na liście partnerów handlowych. Warto zapoznać się z możliwymi sposobami transportu towarów i wykorzystać ten najbardziej pasujący.