Transport z RPA

W 2020 roku, Republika Południowej Afryki znajdowała się na 36 miejscu w rankingu krajów pod względem wartości eksportu. Produkty głównie eksportowane z RPA to złoto, platyna, brykiety węglowe, samochody oraz diamenty. W pierwszych dwóch kwartałach 2021 roku wartość eksportu z RPA do Polski wyniosła $65,7 mln, w porównaniu – w 2020 roku liczba ta wynosiła $369,7 mln. W tym artykule przedstawiamy transport z RPA.

Transport z RPA

Transport morski z RPA

Transport towarów za pomocą przewozów morskich to opcja często wybierana przez importerów. Niemniej jednak nie jest to opcja idealna. Gdy spojrzymy na proces, w jaki transportowane są towary w ten sposób, musimy zwrócić uwagę, iż nie jest to podróż bezpośrednia. Wiąże się to z tym, iż dotarcie towaru do kraju celowego zajmuje znacznie dłużej niż w porównaniu z na przykład transportem lotniczym. Mimo to, jeśli dostarczenie towaru nie jest pilne i okrojone czasowo, to warto zastanowić się nad tym środkiem transportu, chociażby ze względu na jego niską cenę. Dodatkowym atutem jest fakt, iż możliwa ilość towaru do załadunku na statek jest znacznie większa.

Przy transporcie morskim do wyboru mamy przewóz w dwóch formach ładunkowych – drobnicowy (LCL) oraz pełnokontenerowy (FCL).

Największe porty morskie w RPA:

 • Durban Container Terminal
 • Cape Town Terminal
 • Port Saldanha
 • Port of East London
 • Port of Mossel Bay
 • Port of Port Elizabeth
 • Port of Richards Bay
Porty morskie w RPA

Transport lotniczy z RPA

Jest to zdecydowanie mniej popularny wybór wśród importerów. Jest to spowodowane głównie wysoką ceną transportu. Z drugiej strony, jest to doskonała opcja, gdy dostarczenie towarów jest niecierpiące zwłoki lub ich rodzaj nie pozwala na długie przechowywanie w innych temperaturach, na przykład produkty spożywcze. Dodatkowo, jeśli importowane produkty mają wysoką wartość, warto również rozważyć tę formę transportu, ponieważ uchodzi ona za znacznie bezpieczniejszą w porównaniu z transportem morskim.

Największe porty lotnicze w RPA:

 • Lotnisko Johannesburg O.R. Tambo (JNB)
 • Lotnisko Johannesburg – Lanseria (HLA)
 • Lotnisko Kapsztad (Cape Town) (CTP)
 • Lotnisko King Shaka
Porty lotnicze w RPA

Transport z RPA – koszty

Przy decydowaniu się na formę transportu importowanych towarów i rozważaniu kosztów, warto skorzystać ze stron internetowych takich jak Shiphub. Jest to strona, za pomocą której mamy możliwość skontaktowania się bezpośrednio ze spedytorami, którzy oferują na platformie różne ceny za transport towarów w zależności od ich formy i ilości. Przy decydowaniu się na transport morski należy kolejno wybrać miejsce startowe i docelowe, rodzaj ładunku, wielkość kontenera, wpisać nazwę towaru lub kod HS, oraz swój adres email. Przy wyborze transportu lotniczego, podobnie jak w pierwszym przypadku wybieramy lokalizacje, wpisujemy tym razem dokładne miary produktu już po odpowiednim zapakowaniu, wpisujemy wagę, rodzaj towaru lub kod HS, oraz adres email.

Wyceń transport za darmo

Transport z RPA – podsumowanie

 • Produkty najczęściej eksportowane z RPA to złoto, platyna, brykiety węglowe, samochody, jak i diamenty.
 • Przed zdecydowaniem się na wysyłkę towaru warto zastanowić się, jakie są nasze priorytety dotyczące szybkości dostawy, kosztów oraz jakości dostawy i na tej podstawie wybrać pomiędzy transportem morskim a lotniczym.
 • Przy porównywaniu kosztów od spedytorów warto skorzystać ze strony internetowej Shiphub, które pozwala na komfortowy kontakt i otrzymanie wartościowej informacji i indywidualnej wyceny.

Oceń wpis

5 / 5