Tajlandia jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw azjatyckich. W jej eksporcie dominuje kauczuk, orchidea, a także złoto, maszyneria i pojazdy. Największymi partnerami handlowymi tego państwa są Chiny, USA i Japonia. Unia Europejska również należy do najistotniejszych rynków eksportowych Tajlandii. W 2020 r. dwustronna wymiana handlowa między Tajlandią a UE wyniosła 29 mld EUR. Jak dostarczyć swoje towary z tego kraju do Unii? Omawiamy transport z Tajlandii.
Transport z Tajlandii – Środki transportu
Transport morski
Położenie Tajlandii pomiędzy Morzem Andamańskim, a Zatoką Tajlandzką, sprzyja rozwojowi transportu morskiego z tego państwa. Fracht morski jest powszechnie wykorzystywany w handlu międzynarodowym ze względu na korzystną cenę, dużą ładowność i możliwość dostarczenia prawie każdego rodzaju cargo. Decydując się na tę metodę, mamy do wyboru transport drobnicowy (LCL) i pełnokontenerowy (FCL). W przypadku drobnicy dzielimy kontener z innymi eksporterami/importerami. FCL oznacza natomiast, że jeden nadawca/odbiorca wykorzystuje całą pojemność kontenera.
Dowiedz się więcej o różnicach między FCL a LCL.
Pamiętaj, że transport morski charakteryzuje się najdłuższym transit time. Nie jest zatem odpowiedni do dostawy towarów o krótkim terminie przydatności.
Sprawdź, jaką regułę Incoterms wybrać przy frachcie morskim.
Główne porty morskie cargo w Tajlandii
- Laem Chabang Port
- Bangkok Port
- Sriracha Harbor Deep Seaport

Transport lotniczy
Ze względu na bardzo wysokie ceny tego rodzaju transportu, fracht lotniczy nie jest tak często wykorzystywany jak morski. Jest to najdroższa dostępna metoda dostawy towarów. Z tego względu wybierają ją najczęściej importerzy wyrobów, które muszą jak najszybciej dotrzeć do miejsca przeznaczenia (np. kwiatów, żywności, produktów farmaceutycznych). Fracht lotniczy jest najbezpieczniejszym środkiem, dlatego często decydują się na niego również firmy transportujące dobra wysokowartościowe (np. biżuterię).
Warto zwrócić uwagę na rodzaj swojego ładunku, ponieważ metoda ta będzie opłacalna jedynie dla niektórych grup produktów.
Jakie reguły Incoterms sprawdzą się w transporcie lotniczym?
Główne porty lotnicze cargo w Tajlandii
- Suvarnabhumi Airport/Bangkok Airport (BKK)
- Don Mueang International Airport (DMK)
- Chiang Mai International Airport (CNX)
- Phuket International Airport (HKT)

Transport multimodalny
Rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku stworzył nowe możliwości dla przewozu z Chin do Europy. Wpłynął też na transport z Tajlandii. Fracht kolejowy w transporcie między Azją a krajami UE staje się coraz popularniejszy. Zarówno jego cena, jak i prędkość są optymalne w porównaniu do drogiego frachtu lotniczego czy powolnego transportu morskiego. Ponadto, koleją również przewieziemy ładunki w kontenerach.
Trasa łącząca Tajlandię z Polską rozpoczyna się w prowincji Chonburi. Stamtąd samochód ciężarowy przewozi ładunek przez Tajlandię, Laos i Wietnam do terminala w chińskim mieście Chongqing. Stamtąd pociąg z Chin jedzie aż do Małaszewicz.
Sprawdź Incoterms w transporcie kolejowym!

Transport z Tajlandii – Koszt transportu
Przystępując do planowania transportu, zalecamy porównać przynajmniej kilka ofert od różnych spedytorów. Całkowity koszt przewozu będzie się różnić w zależności od wybranego przewoźnika, środka transportu, pokonywanej trasy, a także specyfikacji i wymiarów ładunku. Spedytorów znajdziesz na stronie ShipHub.pl. Wypełnij formularz na stronie głównej, jak na poniższym obrazku, a dostępni przewoźnicy wycenią Twój transport z Tajlandii i prześlą swoje oferty. W ten sposób sprawdzisz różne możliwości i wybierzesz tę najdogodniejszą dla swojego ładunku i budżetu.

Podsumowanie
- Organizując transport z Tajlandii, mamy do wyboru transport morski, lotniczy oraz kolejowy.
- Jeśli zależy nam przede wszystkim na niskiej cenie oraz transporcie towaru w kontenerach, fracht morski może być dla nas najodpowiedniejszy.
- Z drugiej strony, jeśli naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i jak najszybsza wysyłka, rozważmy transport lotniczy.
- Inną opcją jest fracht kolejowy. Może być on dobrą alternatywą dla drogiego frachtu lotniczego i powolnego transportu morskiego. Trzeba jednak pamiętać, że przy frachcie kolejowym konieczne jest zorganizowanie transportu multimodalnego.
- Przed podjęciem ostatecznej decyzji, porównaj co najmniej kilka ofert od różnych spedytorów na platformie ShipHub.pl.