Pomimo że Tajwan jest niewielką wyspą (ponad 10-krotnie mniejszą od Polski), to stanowi ważny punkt na handlowej mapie świata. Swoją pozycję ugruntował dzięki sprzyjającej prowadzeniu interesów zagranicznych polityce. Gospodarka Tajwanu oparta jest na eksporcie towarów, który stanowi ponad 70% tamtejszego PKB. Głównymi gałęziami eksportu są między innymi: elektronika, ropa naftowa, stal nierdzewna oraz sprzęt medyczny. Gdy już wybierzemy interesujący nas sektor gospodarki, warto rozważyć sposób przewozu towarów. Omawiamy transport z Tajwanu.
Transport morski z Tajwanu
Najbardziej popularną opcją jest droga morska, gdyż Tajwan posiada aż siedem międzynarodowych portów rozlokowanych wzdłuż całej wyspy. W zależności od ilości przewożonego towaru należy wybrać LCL lub FCL. Czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki wynosi około 37 dni.
Porty na Tajwanie
Infrastruktura morska Tajwanu jest bardzo dobrze rozbudowana. Wszystkie międzynarodowe porty są zarządzane od 2012 r. przez Tajwańską Międzynarodową Kooperację Portów (TIPC), która jest państwową firmą.
- Kaohsiung – (TWKHH) największy port na Tajwanie, rocznie obsługuje ponad 10,4 mln TEU, w 2017 r. został powiększony o ponad 250 ha, co umożliwiło wybudowanie nowych terminali mogących obsłużyć kontenerowce o masie do 22 tys. TEU
Przewoźnicy: Evergreen, JAS Taiwan, 3L Leemark Logistics, Bolloré Logistics Taiwan
- Anping – (TWAPG) rezerwowy port Kaohsiung, czasowo zamknięty
- Taichung – (TWTXG) rocznie obsługuje 0,56 mln TEU
- Taipei – (TWTPE) najnowszy port na Tajwanie, oddany do użytku w 1998 r.
- Keelung – (TWKEL), drugi największy port na Tajwanie, roczny przeładunek to 1,46 mln TEU
- Suao – (TWSUO) port pomocniczy dla portu Keelung, stąd eksportowany jest m.in. cement
- Hualien – (TWHUN) port świadczy zarówno usługi cargo, jak i turystyczne

Transport lotniczy z Tajwanu
Jeśli zależy nam na czasie warto wybrać opcję lotniczą, jednak jest ona znacznie droższa w porównaniu do morskiej. Natomiast przesyłkę otrzymamy w przeciągu kilku dni.
Transport kolejowy z Tajwanu
Bezpośredni transport kolejowy z Tajwanu nie jest możliwy. W takim przypadku należy wybrać opcję multimodalną, np. fracht morski do Chin. Następnie stamtąd można przewieźć towar do Polski koleją, co zajmie około kilkunastu dni.
Koszt transportu z Tajwanu
Cena, jaką poniesiemy za przewóz towarów z Tajwanu jest uwarunkowana od różnych czynników. Ilość ładunku jest kluczowym aspektem w końcowym koszcie, ale także wybrany sposób dostawy do Polski. Przed przystąpieniem do działania, dobrze skorzystać wcześniej z platformy ShipHub, która pomoże oszacować kwotę oraz wybrać najkorzystniejszego spedytora.