Wielka Brytania znajduje się w pierwszej dziesiątce najważniejszych partnerów handlowych Polski pod względem eksportu. Według danych GUS eksport do Zjednoczonego Królestwa wyniósł 13,6 miliardów euro i góruje nad importem, liczącym w tym samym roku 5,3 miliardów euro. Polscy przedsiębiorcy najchętniej importują z Wielkiej Brytanii samochody i inne pojazdy, złoto, silniki turboodrzutowe, leki, a także oleje ropy naftowej i otrzymywane z minerałów bitumicznych. W jaki sposób odbywa się transport z Wielkiej Brytanii?
Transport z Wielkiej Brytanii – transport drogowy
Najchętniej wykorzystywaną obecnie metodą do przewozu towarów między Zjednoczonym Królestwem a Polską jest transport drogowy. Nie tylko jest on atrakcyjniejszy cenowo, niż fracht lotniczy, ale umożliwia również dostawę door-to-door. W ten sposób zapewnia zarówno oszczędność finansową, jak i czasową. Według ofert przewoźników, dostawa przesyłki za pomocą transportu drogowego trwa około 3 – 5 dni roboczych. Aby sprowadzić towar z Wielkiej Brytanii, można skorzystać z usług firm kurierskich, takich jak na przykład DPD International Parcel, Parcelforce Worldwide, GLS lub UPS.
Transport z Wielkiej Brytanii – fracht lotniczy
Zdecydowanie najszybszym, ale również najdroższym sposobem dostawy towarów jest transport lotniczy. Ze względu na bliskie położenie Wielkiej Brytanii i Polski transit time w tym przypadku wynosi zaledwie 1 – 3 dni. Znajdujące się w zachodniej części Londynu lotnisko Heathrow Airport (LHR) jest jednym z największych portów lotniczych cargo w Europie. W 2013 roku było ono czwartym najbardziej ruchliwym lotniskiem europejskim pod względem ruchu cargo.
Innym bardzo istotnym portem lotniczym dla obsługi przesyłek w Wielkiej Brytanii jest East Midlands Airport (EMA). Lotnisko znajduje się w pobliżu Castle Donington w hrabstwie Leicestershire. W listopadzie 2020 roku port lotniczy ustanowił swój nowy rekord w ilości obsłużonych w ciągu miesiąca dóbr, który wyniósł 41 613 ton. Wśród towarów trafiających na lotnisko znajdują się miedzy innymi elektronika, odzież, kosmetyki oraz wiele innych. East Midlands Airport jest węzłem komunikacyjnym dla takich przewoźników jak DHL, UPS i FedEx.

Transport z Wielkiej Brytanii – fracht morski
Ze względu na wyjątkowo rozwinięty transport drogowy z Wielkiej Brytanii do Polski, fracht morski na tej trasie nie jest aż tak popularny, ale wciąż jest dostępną alternatywą. Wybierając ten rodzaj dostawy towarów trzeba jednak liczyć się nawet z kilkutygodniowym oczekiwaniem na przesyłkę. Zaletą transportu morskiego jest natomiast jego stosunkowo niska cena w porównaniu do kosztownego frachtu lotniczego.
Najbardziej ruchliwym portem w Anglii i ósmym pod tym względem w Europie jest Port Felixstowe, położony na południowo-wschodnim wybrzeżu. Obsługuje on aż 48% całego brytyjskiego handlu kontenerowego. Był to pierwszy port w Wielkiej Brytanii stworzony specjalnie na potrzebę przeładunku kontenerów. Posiada własne linie kolejowe, umożliwiające intermodalny transport i codzienne dostawy towarów do portu.
Drugim co do wielkości portem kontenerowym jest Port Southampton, istotny zarówno dla przewozów pasażerskich, jak i cargo. Leży na południowym wybrzeżu kraju i każdego roku obsługuje ponad 1,5 miliona TEU. Dostawa dóbr drogą morską możliwa jest także z portu w Londynie, położonego częściowo na Tamizie i Morzu Północnym. Jest to drugi największy port w Wielkiej Brytanii, który w 2018 roku obsłużył 51,2 milionów ton ładunku. Ponadto, posiada jedne z najlepszych połączeń kolejowych, drogowych i morskich z resztą kraju.

Koszt transportu z Wielkiej Brytanii
Całkowity koszt transportu przesyłki będzie zmieniał się w zależności od wybranego środka i przewoźnika, rodzaju, wielkości i ilości ładunku, a także odległości między miejscem wysyłki a docelowym. Zalecamy więc porównanie co najmniej kilku możliwości i ofert spedytorów, aby móc wybrać tę najbardziej zgodną z naszymi wymaganiami. Można to zrobić za pomocą serwisu ShipHub, wypełniając formularz dostępny na stronie głównej. Po jego przesłaniu dostępni spedytorzy zaproponują swoje oferty i dokonają wyceny transportu.

Transport z Wielkiej Brytanii – podsumowanie
Najczęściej wybieraną metodą przewozu towarów z Wielkiej Brytanii do Polski jest transport drogowy. Umożliwia on dostawę door-to-door w zaledwie kilka dni i jest zdecydowanie tańszy od frachtu lotniczego. Transport lotniczy jest natomiast najszybszy i najbezpieczniejszy. Alternatywą dla obu tych środków transportu jest również fracht morski. Należy jednak zwrócić uwagę, że w jego przypadku oczekiwanie na ładunek znacznie się wydłuży. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zachęcamy zatem do porównania różnych dostępnych możliwości i ofert.
Dowiedz się również, jak wygląda obecnie import oraz cło na towary z Wielkiej Brytanii.