Transport żywności z Polski do Chin – PKP Cargo

PKP Caro otwiera nowe połączenie z Polski do Chin przez Rosję. Spółka zależna PKP Cargo Connect będzie miała możliwość transportu żywności z Polski do Chin drogą kolejową. Transport będzie odbywał się tranzytem przez Rosję z zachowaniem wszystkich restrykcji tego kraju. Firma znalazła rozwiązanie problemu z rosyjskim embargiem a otwarcie nowego kanału transportowego to też duża szansa na niwelowanie skutków pandemii koronawirusa.

Tranzyt przez Rosję a embargo

Restrykcje na polską żywność zostały nałożone przez Rosję w 2014 roku. Dotyczy to również zakazu przewozu żywności do innych krajów przez terytorium Rosji. Spółka PKP Cargo znalazła możliwość rozwiązania tego problemu. Co prawda, Moskwa utrzymuje embargo na polską żywność, ale zgodziła się na kontrolowany przewóz do Państwa Środka przez swoje terytorium. Podczas przejazdu pociągu przez Rosję, na kontenery z żywnością będą zakładane plomby rosyjskiego systemu satelitarnego, które pozwalają tamtejszym organom nadzoru sanitarnego kontrolować tranzyt.

Dzięki sieci kolejowej PKP Cargo, transport żywości może odbywać się z każdego miejsca w Polsce. Z dowolnego miejsca żywność będzie przewożona do Małaszewicz i stamtąd bezpośrednimi pociągami trafi do Chin. Przewóz towarów będzie odbywał się tranzytem przez Rosję, Kazachstan i Białoruś.

Spółka zaznacza, że obecnie nie będzie możliwy transport żywności, która wymaga chłodzenia, ponieważ firma nie dysponuje jeszcze kontenerami chłodni.

Ponadto, firma nie podała informacji, kiedy nowe połączenia ma zostać otwarte.

Szansa dla polskich eksporterów żywności

Nowo otwarte połączenie na trasie Polska-Chiny jest ogromną szansą dla polskich eksporterów żywności. Rynek chiński to ponad miliard konsumentów, którzy znają i cenią polskie produkty spożywcze ze względu na ich wysoką jakość. Dzięki PKP Cargo polscy producenci będą mogli wysyłać duże ilości żywności drogą kolejową. Do tej pory rynek chiński był dostępny tylko drogą morską i lotniczą. Transport morski jest tani, ale trwa nawet 2 miesiące. Transport lotniczy jest szybki, ale bardzo drogi i przez to nieopłacalny dla producentów masowych produktów spożywczych.

Oceń wpis

5 / 5