Znak VCCI

Fale elektromagnetyczne o stosunkowo niskiej częstotliwości nazywane są falami radiowymi. Fale radiowe są wykorzystywane w wielu ułatwiających nam codzienne życie dziedzinach, między innymi w telekomunikacji i sterowaniu sprzętem elektronicznym. Z drugiej jednak strony fala radiowa, nawet jeśli jest słaba, a emitowana przez wiele urządzeń elektronicznych jednocześnie, może powodować problemy takie jak zakłócenia w synchronizacji ekranów telewizyjnych, głośny odbiór radiowy czy nieprawidłowe działanie sprzętu elektronicznego, np. komputerów. Występujący na japońskim rynku certyfikat VCCI ma na celu promowanie redukcji zakłóceń radiowych przez producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego będących jej członkami. O czym poświadcza znak VCCI i jak go zdobyć?

Co to jest VCCI?

Voluntary Control Council for Interference by Information Technology Equipment (VCCI) to organizacja non-profit założona w grudniu 1985 r. przez cztery stowarzyszenia branżowe w Japonii:

  • Japońskie Stowarzyszenie Rozwoju Przemysłu Elektronicznego (JEIDA),
  • Japońskie Stowarzyszenie Producentów Maszyn Biznesowych (JBMA),
  • Japońskie Stowarzyszenie Przemysłu Elektronicznego (EIAJ),
  • Japońskie Stowarzyszenie Przemysłu Komunikacyjnego (CIAJ).

Dzięki wprowadzonym standardom VCCI stało się symbolem niezawodności w społeczeństwie informacyjnym, w którym ludzie mogą prowadzić wygodne życie bez irytacji zakłóceniami elektromagnetycznymi powodowanych przez komputery, urządzenia faksujące i tym podobne. Znak VCCI potwierdza, że sprzęty elektroniczne nim opatrzone są produktami nieszkodliwymi, ponieważ poziom emisji zakłóceń przez nie emitowanych jest kontrolowany poniżej dopuszczalnych norm.

Czy znak VCCI jest obowiązkowy?

Chociaż znak VCCI nie jest obowiązkowym certyfikatem w Japonii, jest on dobrze znanym wskaźnikiem wysokich standardów jakości.

VCCI

Co trzeba zrobić, by uzyskać certyfikat VCCI?

Osoby ubiegające się o zdobycie oznaczenia VCCI na swoich produktach są zobowiązane do:

  • przeprowadzenia testów MME (urządzeń multimedialnych) w celu weryfikacji zgodności z normami poziomu emisji zakłóceń emitowanych przez urządzenia;
  • uzyskania sprawozdań z badań jeszcze przed wprowadzeniem produktu na rynek japoński.

Test zgodności musi wykorzystywać urządzenia pomiarowe zarejestrowane w Radzie VCCI w dokumencie wymagań technicznych VCCI-CISPR 32, których lista zostanie wkrótce udostępniona. W celu przeprowadzenia testów trzeba wpierw zostać członkiem Rady. Aby uzyskać członkostwo w Radzie VCCI, należy wysłać formularz do sekretariatu Rady (dostępny pod tym linkiem).

Po wyznaczeniu klasy MME i przesłaniu raportu potwierdzającego zgodność (szczegóły procedur rejestracji zgodności produktu są dostępne na oficjalnej stronie internetowej VCCI), osoba zainteresowana musi wysłać produkt z zalecanym oznaczeniem zarówno na sprzęcie, jak i na instrukcji obsługi. Rada VCCI przeprowadzi ostateczne testy rynkowe urządzeń zgłoszonych w celu potwierdzenia ich zgodności z przepisami VCCI. Następnie sporządzany jest „Raport akceptacji zgodności”, którego wydanie zajmuje około tygodnia.

W jaki sposób sprawdza się, czy produkt spełnia wymagania techniczne certyfikatu VCCI?

Prototypowy produkt jest testowany w specjalnych radiowych komorach bezechowych.

Czy trzeba odnawiać znak VCCI?

Raport akceptacji zgodności nie ulega przedawnieniu, w związku z tym nie trzeba odnawiać certyfikatu VCCI.

Ile kosztuje rejestracja produktu VCCI oraz przeprowadzenie testów laboratoryjnych?

Ceny związane z rejestracją znaku VCCI różnią się w zależności od typu produktu. Szacuje się, że koszt certyfikatu VCCI waha się między 22 tys., a 88 tys. jenów. Dokładny cennik jest dostępny na stronie organizacji.

Sprawdź też inne typy znaków, które mogą znaleść się na opakowaniach produktów.

Oceń wpis

5 / 5