Wpływ chińskich świąt na transport z Chin

Jeśli prowadzisz handel z Chinami, musisz konieczne wziąć pod uwagę święta obchodzone w tym kraju. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży jest wpływ chińskich świąt na transport towaru z Chin, a także ogólnie na produkcję w Chinach. Państwo Środka uważane jest za „fabrykę świata”, a fabryka ta jest nieczynna przez miesiąc w okresie Chińskiego Nowego Roku. Nie pozostaje to bez wpływu na importerów z całego świata. Przygotowaliśmy listę chińskich świąt, które trzeba uwzględnić podczas planowania kontaktów biznesowych z Chińczykami oraz terminów składania zamówień. Zawsze warto przygotować się na nie z wyprzedzeniem, aby nie zostać niemiło zaskoczonym opóźnieniem dostarczenia towaru. Należy regularnie sprawdzać terminy świąt w Chinach, ponieważ zgodnie z kalendarzem księżycowym każdego roku przypadają inaczej. Poniżej przedstawiamy terminarz na najbliższe lata oraz wpływ chińskich świąt na transport z Chin.

Wpływ chińskich świąt na transport z Chin i kontakty biznesowe z Chinami

Kalendarz chińskich świąt należy śledzić na bieżąco, ponieważ co roku przypadają one w innym terminie, zgodnie z chińskim kalendarzem lunarnym. Przedstawione poniżej zostały święta państwowe. W większości są to święta krótkie, z okazji których przypadają 3 dni wolne od pracy (przedłużony weekend). Nie należy ich jednak lekceważyć. W okresie świąt kontakt z chińskimi partnerami jest problematyczny. Nie zaleca się także odbywania wtedy podróży służbowych. Mieszkańcy Państwa Środka odpoczywają i masowo wyjeżdżają na wycieczki, przez co podróżowanie jest znacznie utrudnione.

Podczas planowania zamówień i transportu z Chin, konieczne jest uwzględnienie dwóch najdłuższych świąt: Chińskiego Nowego Roku oraz Święta Narodowego. Są to święta, które mają największy wpływ na import z Chin.

Chiński Nowy Rok – 22.01.2023 (21-27.01.2023) / 10.02.2024 (09-15.02.2024) / 29.01.2025 (29.01-03.02.2025)

Święto Zmarłych (Qingming) – 05.04.2023 / 04.04.2024 / 05.04.2025

Święto Pracy – 01.05.2023 / 01.05.2024 / 01.05.2025

Święto Smoczych Łodzi – 22.06.2023 / 10.06.2024 / 31.05.2025

Święto Środka Jesieni – 29.09.2023 / 17.09.2024 / 06.10.2025

Święto Narodowe – 01.10.2023 (01-07.10.2023) / 01.10.2024 (01-07.2024) / 01.10.2025 (01-07.10.2025)

Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny, to najważniejsze i najhuczniej obchodzone święto w Państwie Środka. Przypada co roku w innym terminie w okolicach stycznia i lutego i trwa tydzień.

W celu zrozumienia wpływu Chińskiego Nowego Roku na import z Chin, najpierw należy zrozumieć, że większość pracowników w chińskich regionach przemysłowych to migranci wewnętrzni, którzy przybyli tam w poszukiwaniu pracy z bardzo odległych wiejskich regionów. Okres Święta Wiosny to dla nich jedyna okazja w ciągu roku, by wrócić do domu i spotkać się z bliskimi. Ten czas nazywany jest coroczną największą masową migracją ludności na świecie.

Chiny są państwem o ogromnej powierzchni. Z tego powodu wielu Chińczyków musi pokonać odległość ponad pięciu tysięcy kilometrów, by dotrzeć do swoich rodzin. W takim wypadku podróż może zająć nawet 4-5 dni w jedną stronę. Trzeba również brać pod uwagę, że przed Świętem Wiosny ciężko zdobyć bilety na przejazd, a dworce są przepełnione. Aby ułatwić pracownikom podróż do domów rodzinnych, fabryki i firmy zostają zamknięte już nawet 10 dni przed Chińskim Nowym Rokiem. Następnie tyle samo czasu trzeba liczyć na podróż powrotną. Oznacza to, że święto, które w teorii trwa tydzień, w praktyce przyczynia się do miesięcznego przestoju w pracy.

W dodatku często zdarza się, że robotnicy w czasie przerwy postanawiają zrezygnować z pracy i nawet nie wracają do fabryk. Fabryki często nie mogą od razu po Chińskim Nowym Roku osiągnąć typowego poziomu wydajności, gdyż najpierw muszą znaleźć i wyszkolić nowych pracowników.

Jak Chiński Nowy Rok wpływa na produkcję w Chinach i transport z Chin?

Przed Chińskim Nowym Rokiem zawsze następuje napięty okres. Importerzy składają większe zamówienia, by przetrwać długą przerwę, a Chińczycy spieszą się, by zdążyć wysłać towary. Presja powoduje, że fabryki przywiązują większą wagę do realizacji dużej ilości zamówień, a mniejszą do specyfikacji technicznej i kontroli jakości.

Przed świąteczną przerwą terminale są przeładowane i każdy chce załadować swój towar na statek, dlatego ceny frachtu znacząco wzrastają. Należy również liczyć się z dłuższym czasem transportu ze względu na opóźnienia w porcie. Tylko ci, którzy są w stanie zapłacić najwyższe ceny, otrzymają swój towar na czas. Niektóre ładunki w ogóle nie opuszczą portu i będą czekać aż do zakończenia okresu świątecznego.

W związku z tym, jak duży jest wpływ chińskich świąt na transport, zaleca się planowanie zamówień i transportu towaru z Chin ze znacznym wyprzedzeniem. Aby uniknąć problemów z jakością produktów lub opóźnieniem dostawy, warto złożyć zamówienie najpóźniej do listopada. Należy dokładnie przemyśleć wielkość zamówienia, biorąc pod uwagę, że przestój w normalnej pracy fabryki może potrwać nawet do marca. Konieczne jest uwzględnienie nie tylko okresu przed Chińskim Nowym Rokiem, ale także po.

Towar musi znaleźć się w porcie co najmniej 10 dni przed Świętem Wiosny, a ładunek zarezerwowany z dwutygodniowym wyprzedzeniem. W ten sposób upewnimy się, że towar rzeczywiście wyruszy z terminalu przed Chińskim Nowym Rokiem.

Zdecydowanie nie zalecamy składania zamówień tuż przed Chińskim Nowym Rokiem. Nawet jeśli dział sprzedaży przyjmie zamówienie z zapewnieniem, że towar do nas dotrze, może to nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji. W tym okresie priorytetem stają się duże zamówienia oraz stali klienci. Nawet jeśli towar do nas dotrze (co nie jest pewne), może nie być zgodny z ustalonymi wymaganiami jakości.

Niektóre fabryki mogą poinformować o ostatecznym terminie składania zamówień przed Chińskim Nowym Rokiem. Generalnie jednak należy samemu pilnować kalendarza chińskich świąt i przygotować się na okres świątecznego przestoju w Chinach.

Jak Święto Narodowe wpływa na transport z Chin?

Święto Narodowe przypada co roku tego samego dnia, dzięki czemu łatwiej się na nie przygotować. Święto przypada na 1 października, jednak Chińczycy cieszą się całym tygodniem wolnym od pracy. Tak zwany Złoty Tydzień trwa od 1 do 7 października. W tym czasie fabryki są zamknięte, a ilość przewozów zostaje zmniejszona o połowę.

Tak jak w przypadku Chińskiego Nowego Roku, w okolicach Święta Narodowego ceny frachtu znacząco się zwiększają. W portach gromadzą się duże ilości ładunków, ponieważ w tym czasie importerzy szykują się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Należy mieć na uwadze wpływ chińskich świąt na transport i planować zamówienie towaru z odpowiednim wyprzedzeniem.

Oceń wpis

5 / 5