Rekord na trasie Xi’an-Duisburg

Nowy Jedwabny Szlak wciąż się rozwija. Właśnie pobito rekord czasu przejazdu na trasie Chiny-Europa. Pociąg towarowy na trasie Xi’an-Duisburg pokonał dystans w niecałe 10 dni, podczas gdy standardowy czas przewozu wynosi dwa tygodnie. 

Rekord na trasie Xi’an-Duisburg

W ramach przewozów kolejowych na trasie Chiny-Europa uruchomiono przyśpieszoną usługę “Rail Link 2.0”. Transport jest realizowany między Xi’anem, stolicą chińskiej prowincji Shaanxi, a Duisburgiem, miastem w zachodnich Niemczech. Po drodze pociąg pokonuje: 

  • xinjiańską przełęcz Alataw 
  • Kazachstan 
  • Rosję 
  • Białoruś 
  • i Polskę. 

Duisburg to ważny centralny węzeł dla kolejowych przewozów towarowych, utrzymujący bliskie relacje z Chinami. To właśnie do Niemiec trafia najwięcej towarów drogą kolejową z Chin. Miejscem docelowym jest terminal Duisport. 

W pięćdziesięciu wagonach przewieziono takie produkty jak sprzęt AGD, kompresory elektryczne oraz falowniki fotowoltaiczne. 

Pierwszy pociąg (X8155 CR Express) w ramach “Rail Link 2.0” pokonał trasę wynoszącą 9908 km w 9 dni, 19 godzin i 26 minut. Standardowy czas tranzytu wynosi 12-14 dni, lecz zdołano go skrócić i wprowadzić stały rozkład jazdy. Dla terminowego przyjazdu ważne jest zaangażowanie stron i nadanie przejazdom priorytetu przed innymi pociągami na trasie Azja-Europa. Podobna sytuacja ma miejsce na granicy chińsko-kazachskiej, gdzie pociągi pośpieszne Chiny-Europa mają pierwszeństwo przed lokalnymi. 

W sierpniu na rok 2022 liczba pociągów towarowych na trasie Chiny-Europa wyniosła 10 000 (z czego 3500 wyruszyło z Xi’an), a do listopada liczba ta urosła do aż 14 000. Sukces stałego rozkładu jazdy między Xi’anem a Duisburgiem argumentuje decyzję China Railway Container Transport Co. Ltd., odpowiedzialnego za przewozy na trasie Chiny-Europa, w sprawie uruchomienia większej liczby takich usług. Dzięki temu towarowe przewozy kolejowe staną się jeszcze bardziej konkurencyjne. Wcześniej czas tranzytu był szacunkowy z racji zmieniających się okoliczności na trasie i opóźnionych czynności administracyjnych. 

Transport ekspresowymi pociągami towarowymi z Chin do Europy realizowany jest już na ponad 90 trasach. Sprawdź inne połączenia kolejowe między Chinami a Niemcami, m.in. Chongqing-Duisburg i Yiwu-Hamburg. 

Zdjęcie: sxworker.com/xinwen/gn/2022-10-26/150307.html 

Oceń wpis

5 / 5