Znak MSC

Świadomi konsumenci zwracają szczególną uwagę na etykiety znajdujące się na opakowaniach, szczególnie jeśli chodzi o produkty spożywcze. Zrównoważone rybołówstwo to ważny temat, a jednym ze sposobów zapewnienia, że produkty rybne posiadają certyfikaty zrównoważonego rozwoju środowiskowego, jest szukanie etykiety MSC na opakowaniu. Jak zdobyć certyfikat i znak MSC?

Marine Stewardship Council (MSC)

Marine Stewardship Council (MSC) jest organizacją non-profit założoną w 1996 roku w Londynie. Przez ponad dwadzieścia lat ustanawiała standardy zrównoważonego rybołówstwa i stała się ważnym graczem w branży owoców morza. Obecnie rybołówstwo certyfikowane przez MSC odpowiada za około 14% połowów morskich. Organizacja wspiera projekty poprawy rybołówstwa, które w konsekwencji poprawiają sytuację w branży. Szacuje się, że rocznie w ponad 65 krajach sprzedaje się 20 000 różnych produktów z certyfikatem MSC.

Certyfikat MSC

Rybołówstwo może uzyskać certyfikat MSC, jeśli spełnia standardy. To nie sama organizacja MSC ocenia łowisko (organizację rybacką), ale akredytowana niezależna jednostka oceniająca zgodność (CAB). Łowisko chcące uzyskać certyfikat MSC musi zlecić stronom trzecim przeprowadzenie procedury oceny zgodności i audytu.

Znak MSC

Jeśli chcesz uzyskać certyfikat MSC musisz:

  1. Zawrzeć umowę z instytucją, która przeprowadzi ocenę wstępną. CAB odwiedza łowisko, konsultuje się z ekspertami i analizuje dane w ramach tego procesu. Jeśli wszystko jest w porządku, rybołówstwo otrzymuje ocenę pozytywną.
  2. Zawrzeć umowę z instytucją do przeprowadzenia procedury oceny zgodności i otrzymać ocenę pozytywną.
  3. Uzyskać certyfikat MSC i licencję na używanie etykiety „Certified Sustainable Seafood” na swoich produktach zgodnie z zasadami. Aby je utrzymać, łowisko musi poddawać się corocznym audytom i uiszczać roczną opłatę.

Jak długo trwa proces uzyskania certyfikatu MSC?

Proces oceny zgodności ze standardami może potrwać do 18 miesięcy.

Jak długo ważny jest certyfikat MSC?

Certyfikat MSC ważny jest przez 5 lat.

Ile kosztuje uzyskanie znaku MSC?

Niektóre łowiska płacą CAB opłaty w wysokości od 20 000 do 100 000 dolarów za przeprowadzenie procedury oceny zgodności. Roczny audyt kosztuje 75 000 dolarów. Ponadto, aby móc korzystać ze znaku MSC, sprzedawcy detaliczni muszą uiszczać opłaty licencyjne MSC w wysokości do 0,5% hurtowej wartości netto sprzedanych owoców morza. Roczna opłata za korzystanie ze znaku MSC wynosi 250-5 000 dolarów.

Dlaczego etykieta MSC nie jest popularna w Stanach Zjednoczonych?

Tak naprawdę istnieje bardzo duża część produktów akwakultury z certyfikatem MSC, które nie są oznakowane. Mimo że łowiska pomyślnie przeszły wszystkie testy, etykiety nie są umieszczane. Sieci supermarketów nie są skłonne do umieszczania logo w sklepach na produktach świeżych, gdyż podnosi to ich cenę.

Sprawdź inne typy znaków, jakie można znaleźć na opakowaniach produktów.

Oceń wpis

5 / 5