UL (Underwriters Laboratories) to wiodąca firma zajmująca się bezpieczeństwem produktów. Podejmując się testowania, certyfikacji i inspekcji towarów, dba ona o najwyższe standardy produktów oznaczonych ich znakiem. Celem UL jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i konsumentów. Towary, które uzyskały ich certyfikację można poznać po oznaczeniu UL, które szczególnie dotyczy produktów wprowadzanych na rynek Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Kiedy warto nałożyć znak UL?
Rola oznaczenia UL
UL nie zajmuje się tylko certyfikacją produktów, ale także obiektów, procesów i systemów. Razem trzymają pieczę nad ponad setką standardów.
Oznaczenie UL operuje w kilku modelach:
- UL Listed obowiązuje dla producentów towarów, które spełniają kryteria UL oraz autoryzuje ich do testowania produktów i nanoszenia znaków UL samodzielnie.
- UL Recognized stosowany jest dla dóbr wykorzystywanych do produkcji innych produktów. Sygnalizuje on, że elementy te są bezpieczne do wykorzystania. Oznaczenie to nie jest raczej widywane na końcowym produkcie.
- UL Classified może być umieszczone na towarze UL przez producenta, który tworzy towary spełniające normy UL oraz dokonuje dalszych badań na rzecz zapewnienia jakości i prawidłowości.

Dla jakich produktów jest znak UL?
Najczęściej znak UL można zobaczyć na:
- elektronice
- urządzeniach alarmowych
- bateriach
- sprzęcie audio-wizualnym
- wyrobach medycznych.
Dlaczego oznakowanie UL?
Ufundowane pod koniec XIX wieku, UL już od ponad stu lat dba o bezpieczeństwo produktów, stanowią oni jedną z najstarszych jednostek tego typu. Dzięki temu mają oni zaufanie na rynku. Oznakowanie UL zapewnia, że producent i oferowane przez niego usługi są najwyższej jakości oraz posiadają odpowiednie kwalifikacje. Oprócz tego posiadanie znaku zapewnia nabywców, że dany produkt spełnia lokalne regulacje prawne i jest bezpieczne dla jego pracowników czy klientów.
Oznaczenie UL jest respektowane w wielu krajach świata, a sama firma ma swoje oddziały na całym świecie, w tym w Polsce. Oddział UL działa w Warszawie od 2005 roku.
Warianty znaku UL
Znak UL dotyczy szczególnie produktów przeznaczonych na rynki Stanów Zjednoczonych oraz Kanady i w kontekście tych dwóch rynków ma on trzy warianty:
- jeśli znak nie ma liter „C” albo „US”, jest on zgodny z przepisami w Stanach Zjednoczonych
- jeśli z lewej strony znaku zawiera się literka „C” oznacza to, że spełnia on kanadyjskie wymogi, które mogą się różnić w pewnym zakresie od amerykańskich.
- jeśli znak ma z lewej strony „C” a z prawej „US” to spełnia i amerykańskie, i kanadyjskie wymogi.

UL to oznaczenie o globalnym zasięgu oraz różnych zastosowaniach, dlatego wariantów jego wyglądu jest wiele – są osobne znaki dla Unii Europejskiej, Australii, Meksyku, Brazylii czy wielu innych państw. Można znaleźć także oznaczenia świadczące np. o ekologiczności produktu czy o tym, że może on być stosowny w środowisku morskim.
Liczne, szczegółowe znaki UL można znaleźć na ich stronie internetowej: marks.ul.com/about/ul-listing-and-classification-marks/appearance-and-significance.
Jak zdobyć oznaczenie UL?
Procedura uzyskania certyfikacji UL rozpoczyna się, gdy produkt jest jeszcze na etapie rozwoju.
- Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza quote.ul.com/#top, udzielając informacji o produkcie i wnioskodawcy.
- Ma miejsce wstępna ocena, podczas której określone zostają wymagania, jakie produkt będzie musiał spełnić. Ustalone zostają testy, którym będzie musiał być poddany. Na tej podstawie zostaje określony koszt procedury.
- Jeżeli aplikujący akceptuje wycenę, ma miejsce wysłanie próbki produktu do odpowiedniego centrum testującego.
- Po przeprowadzeniu testów, pracownicy UL poinformują aplikującego, czy produkt spełnia określone dla niego wymagania.
- Jeżeli produkt odpowiada normom UL, zostaje sporządzony raport i zyskuje on certyfikację UL, tym samym zyskując prawo do nanoszenia znaku firmy.
Oznakowanie UL – podsumowanie
- Znak UL szczególnie dotyczy produktów trafiających na rynki USA i Kanady.
- Znak UL spotykany jest głównie na elektronice, sprzęcie audio-wizualnym, wyrobach medycznych czy urządzeniach alarmowych.
- Certyfikacja UL oznacza, że produkt spełnia wymogi rynku amerykańskiego lub kanadyjskiego (lub obu).
- Posiadanie certyfikacji UL podnosi prestiż produktu, wskazuje, że jest on najwyższej jakości oraz można go bezpiecznie używać lub zastosować jako element innego produktu.